Filozofia Tao - Podążanie własną drogą

Podążanie własną drogą - oto wyzwanie, które nie wszystkim jest znane. Miliony ludzi podąża za tłumem nie wiedząc do końca co jest ich prawdziwym sposobem na życie. Niektórzy już tak mocno wpadli w rytm wydarzeń, że zaprzestali w ogóle zastanawiać się, czy jakaś droga istnieje. A tymczasem poznanie własnej drogi jest jedynym kluczem do zrozumienia siebie i osiągnięcia oświecenia.
Podążanie własną drogą to obranie kierunku tylko takiego jaki jest dla nas najlepszy. Powinniśmy zapomnieć o oczekiwaniach innych, trendach, robieniu tego co inni. Chińscy Mistrzowie mawiają o dążeniu do stanu "nieociosanego kloca", czyli osobowości, która jest naturalna i naturalnie kieruje się własnym wnętrzem. Aby odnaleźć własną drogę niezbędne jest poznanie siebie. Bez tego wciąż będziemy osobowościami podążającymi za tłumem. Zrozumienie siebie to głębokie wejście w swoją istotę i zrozumienie czego tak naprawdę oczekuję od życia i co chcę z nim dalej robić. Dlaczego tak mało ludzi decyduje się na tą drogę? Ponieważ oznacza to wielkie zmiany i rozpoczęcie innego życia. A niewielu chce podejmować się wysiłku. Bo po co cokolwiek zmieniać, jeżeli może być tak jak jest? Nasza podświadomość nie lubi zmian, więc będzie dążyła do pozostania w teraźniejszym stanie. Tylko Ci, którzy potrafią zrozumieć siebie, potrafią też przeprogramować podświadomość na własną korzyść. 
Podążanie własną drogą zrzucamy z siebie ciężar robienia wielu rzeczy, których nie chcemy robić, zaczynamy realizować rzeczy, na które nigdy nie mieliśmy czasu, zaczynamy poznawać ludzi odpowiadających naszym myślom, robimy wszystko pod własną potrzebę, a nie oczekiwania innych, żyjemy tak jak chcemy żyć. Kiedy nasza droga będzie już wyznaczona i postawimy na niej pierwsze kroki zobaczymy, że warto było porzucić systemowy sposób życia, by w pełni cieszyć się życiem na własny sposób.

Maciej Stawicki
Ośrodek Dao YangBrak komentarzy:

Prześlij komentarz