Terapia ruchem, oddechem i energią

Równowaga, świadomość i relaks poprzez ruch, myśl i oddech.

Warsztat Tai Chi "Siedmiu Chińskich Zwierząt" - II cz + powtórka I cz.

Jesteśmy po I cz. warsztatu, na którym poznaliśmy dwa pierwsze Zwierzęta - Tygrysa i Żurawia. Uczyliśmy się naśladować i korzystać z charakteru tych Zwierząt podczas ruchu w połączeniu z mentalnością. Nauczyliśmy się w jaki sposób możemy naśladować te Zwierzęta dla dobra naszego ciała i umysłu. 
Ponieważ dostaliśmy zgłoszenia od osób, które nie mogły uczestniczyć w I cz. w tym terminie, a chcą poznać "Siedem Chińskich Zwierząt" otwieramy się i powtórzymy dla tych osób I cz. warsztatu. 


Informacje organizacyjne:
Terminy: 3 spotkania to cały warsztat
II cz. warsztatu - 16.11.2024 godz. 10.00-14.00 
I cz. (powtórka) - 09.11.2024 godz. 10.00-14.00
III cz. (ostatnia) odbędzie się 07.12.2024
Miejsce: Szkoła Dao Yang | Świdnica | ul. Kazimierza Odnowiciela 8
Koszt: każde spotkanie: 150 zł (rabat dla małżonka 50 zł z kodem "małżonek").

ZAPISY


PO WARSZTACIE NA MIEJSCU OBIADEK VEGE 
Uczestnicy mają również możliwość uczestnictwa w warsztacie organizowanym tego samego dnia po południu oraz wspólnego obejrzenia filmu:
16.11 godz. 16.00-19.00: Warsztat "Połączone Dłonie Tui Shou - Odkrywanie siebie II cz." - 50 zł
16.11 godz. 19.30: "Wieczór z chińskim kinem" - wstęp wolny


O systemie Siedmiu Chińskich Zwierząt:

Warsztat dedykowany jest osobom, które nie mogą uczęszczać na nasze zajęcia cykliczne z powodu odległości, lub możliwości, a chcą ćwiczyć Tai Chi. Wychodząc na przeciw dajemy możliwość nauczenia się ćwiczeń w ciągu 3 sobotnich spotkań. Materiał warsztatu jest łatwy do samodzielnego opanowania, a uczestnicy będą otrzymywać pomocne materiały, by była zachowana kontynuacja ćwiczeń w swoim już środowisku.
Tai Chi “Siedmiu Chińskich Zwierząt” jest zwieńczeniem 25 lat praktyki Tai Chi Chuan Sifu Macieja Stawickiego. Dzięki ogromnemu doświadczeniu ćwiczenia te zostały sprowadzone do prostego i klarownego systemu dającego niesamowite i długofalowe efekty. W zwięzłej formule zawarto esencję kilku tysiącletniej tradycji chińskich ćwiczeń. Dopasowanie do obecnych czasów i uproszczenie zawiłych teorii pozwala dzięki temu na zgłębienie tajników sztuki dla niewiarygodnych korzyści fizyczno-mentalnych. Dzięki temu efekty pojawiają się szybko i stają się naturalnymi odruchami w codzienności. Przesiąknięcie ćwiczeniami “Siedmiu Chińskich Zwierząt” staje się częścią naszego ciała i umysłu, które daje nam pełnię codziennego życia.
Zestaw ćwiczeń “Siedmiu Chińskich Zwierząt” to siedem ruchów tworzących formę, podczas których przejmujemy moce każdego z nich poprzez charakterystyczny ruch i pracę z umysłem połączoną z owym zwierzęciem. Jakie zdolności uczymy się przyswoić i wprowadzić dla naszego ciała i umysłu? Praca nad ciałem i umysłem zlewają się tworząc jedną przestrzeń do nowych umiejętności i nowego JA.

Wyobraź sobie, że posiadasz moce “Siedmiu Chińskich Zwierząt”, że umiesz tak jak one naturalnie poruszać sprawnym i energicznym ciałem oraz kierować się niezmąconym umysłem podczas codzienności. Wyobraź sobie, że wykonując te ćwiczenia masz dużo energii i elastyczności, dużo chęci do życia i większej świadomości. Wyobraź sobie, że Twoje ciało cały czas jest nadzwyczaj sprawne, a umysł bystry i otwarty.
Brzmi niewiarygodnie, ale takie są właśnie efekty ćwiczeń “Siedmiu Chińskich Zwierząt”. Te proste i powolne ruchy są zarazem bardzo skuteczne i długotrwałe. W zestawie ćwiczeń wykorzystujemy naturalne ruchy i zdolności zwierząt.
Przyswajamy je, a one pracują dla nas. Wnikamy głęboko w strukturę ciała, mięśnie, ścięgna, narządy, by powróciły do swojej świetności. Dużo pracujemy z energią i oddechem, by wzmocnić cały system witalny. Aktywujemy też umysł, by był stale uważny, bystry i spokojny. Wszystko to prowadzi nas do osiągnięcia pełni zdrowia i spełnienia.
Nad tym wszystkim pracujemy podczas wykonywania starochińskich ćwiczeń zdrowotnych przyporządkowanych do tematyki danej lekcji. Zmieniamy nawyki, sposób pracy ciałem i doskonalimy umysł. Na różne sposoby pracujemy również z oddechem wykorzystując charakterystyczne metody danego zwierzęcia. Wykonujemy ćwiczenia, które budzą niewykorzystywane mięśnie, otwieramy bramy przepływu energii CHI, zwiększamy wydolność organizmu oraz wzmacniamy narządy wewnętrzne. Zmieniamy umysł do stanu doskonałości, harmonii i stałej świeżości.
Poszczególne ruchy “Siedmiu Chińskich Zwierząt” wprowadzane są jako odrębne ćwiczenia, dzięki czemu można je wykonywać osobno według własnych potrzeb i możliwości. Tak wyuczone ruchy łączy się z kolejnymi ruchami danych zwierząt, by później stworzyć jeden, połączony ciąg zwany “Formą Siedmiu Chińskich Zwierząt”. Każde zwierzę wówczas w ruchu płynnie przechodzi w kolejne, by poprzez tak ułożoną sekwencję ćwiczyć nad rozbudzeniem w sobie mocy każdego z nich.

Nazwy ruchów formy "Siedmiu Chińskich Zwierząt":
1. Tygrys wystawiający pazury
2. Żuraw rozpościerający skrzydła
3. Małpa odpychająca rękę
4. Modliszka przeczesująca trawę
5. Wąż pełznący w dół
6. Czapla obserwująca staw
7. Niedźwiedź powalający drzewo

Prowadzenie:
Sifu Chuang Yao (Maciej Stawicki)

Jest ekspertem własnego stylu, 
wywodzącego się z nauk stylu Yang, który łączy w sobie najistotniejsze elementy Stylu Żurawia, Węża i Tygrysa oraz wiedzę z zakresu pracy wewnętrznej.
Jest założycielem Szkoły "Dao Yang", w której naucza Tai Chi od 2000 r. według własnej metodyki. Jest twórcą zdrowotnej formy Żurawia, bojowej formy Tygrysa, formy z dwiema szablami oraz Formy "Siedmiu Chińskich Zwierząt". Jest autorem książki "Tai Chi Mistrzów", "7 zasad sukcesu według Mistrza Chuang Yao" oraz wielu opracowań.


SŁOWO OD SIFU:
“Od 25 lat praktykuję chińskie sztuki pod kątem zdrowotnym jak i bojowym i podczas tego czasu poznawałem wiele odmian tych wschodnich ćwiczeń. Zauważyłem, że przy odpowiednim podejściu i systematyce można osiągnąć pełnię doskonałości ciała i umysłu. W świecie zachodu panuje przekonanie, że potrzeba praktyki wielu lat skomplikowanych ćwiczeń, by coś osiągnąć. Moja praktyka pokazuje jednak, że proste podejście i cykliczność ćwiczeń są wystarczające, by być zadowolony z efektów. A efekty te są ogromne. Wspomnę jedynie o bardzo dobrej elastyczności, odporności, siły, czy witalności. Sfera umysłowa również doświadcza całkowitej przemiany zapewniając nam spokój, zrównoważenie, chęć do życia i świadomość. Od 20 lat zauważam u siebie utrzymywanie się tych pozytywnych zmian i nie wyobrażam sobie życia bez tej pięknej sztuki, która wnosi do życia tak wiele dobrego.”
Sifu Maciej Stawicki (Chuang Yao)


Szczegółowy plan pracy:
Tygrys - zdolność: silny i skrętny tułów / bystry i skupiony umysł
Tygrys to silne zwierzę, a zarazem zwinne i bystre. Ma zdrowe i mocne kończyny oraz w znakomity i spójny sposób wykorzystuje swoje ciało. W każdej sytuacji jest czujny, a w działaniu skupiony i obecny w jednej chwili.
Skąd czerpie te zdolności? Tygrys jest połączony z ziemią, porusza się lekko w zgodzie z prądem natury, potrafi wyzwolić swoją siłę i energię dzięki spójności. Jego umysł jest skupiony na celu i dąży do tego, gdzie podąża. Wszelkie rozproszenia są mu obce.
Czy jesteśmy w stanie posiąść te zdolności poprzez trening?
Tak, jeśli się z nim utożsamimy. Możemy poruszać się tak jak Tygrys i być tak jak Tygrys. Poprzez odpowiedni ruch i skupienie możemy obudzić w nas te drzemiące siły. A wówczas zapomnimy o słabościach i rozkojarzeniu.
Podczas ćwiczeń Tygrysa pracujemy z ruchami skrętnymi całego ciała, rozluźniamy biodra i tułów, uczymy się prowadzić energię Chi do kończyn, doświadczamy ugruntowania dzięki połączeniu i elastyczności, ustawiamy ciało w sposób zapewniający silny przepływ mocy. Poruszamy się ze skupieniem, ukierunkowaną intencją i myślą Tu i Teraz. Wprowadzamy się w stan Tygrysa i cieleśnie i mentalnie.

Zakres pracy:
- rozluźnianie bioder, kości ogonowej, stawów
- ćwiczenie skręcające i rozluźniające tułów
- wstępne rozciąganie nóg
- prowadzenie energii do dłoni
- energetyczne Chi Kung - "Łódź płynąca z prądem rzeki"
- praca skrętna tułowia podczas ruchu
- nauka postawy Przedniej
- nauka ruchu "Tygrys wystawiający pazury"
- stojąca postawa medytacyjna: ustawienie podstawowe / skupienie

Żuraw - prosta i otwarta postawa / umysł połączony z Ziemią i Niebem
Żuraw jest imponujący w swej naturze. Porusza się dostojnie i z gracją. Jest delikatny, a zarazem mocny. Jego skrzydła ukazują jego moc i wielkość. Emanuje energią stabilności i uniesienia. Prezentuje prostą postawę i wyciągniętą szyję. Jego umysł jest połączony z energią Ziemi i NIeba.
Jak możemy przyjąć te moce podczas ćwiczeń?
W ruchu Tai Chi poruszamy się powoli i delikatnie. Jak Żuraw, każdy krok stawiamy z wyczuciem i lekkością. Jesteśmy połączeni z Ziemię. Nasze ciało jest wyprostowane, a kręgosłup i szyja wyciągnięte ku górze. Jesteśmy połączeni z Niebiem. Energia przechodzi przez całe ciało i kręgosłup łącząc wszystko w jedno. Nasze ramiona jak skrzydła otwierają się, a świeże powietrze napełnia i oczyszcza na swej drodze każdą cząstkę. Jesteśmy połączeni z Ziemią i Niebem i otwieramy się na przestrzeń czerpiąc z niej energię. Nasze ciało jest wyciągnięte, a zarazem rozluźnione. Nasza energie pnie się ku Niebu, będą jednocześnie w kontakcie z Ziemią. Jesteśmy tu i teraz pomiędzy nimi.
Podczas ćwiczeń uczymy się prowadzić energię Chi przez kręgosłup, wprowadzamy ciało w stan otwarcia fizycznego i mentalnego, rozluźniamy stawy rąk, by poruszały się miękko jak skrzydła na wietrze. Łączymy się z energią Nieba, by odżywić całe ciało dobrą i pozytywną energią. Jesteśmy Żurawiem w całej swej istocie.

Zakres pracy:
- rozluźniania stawów rąk
- ćwiczenia rozciągające ręce
- ćwiczenia falowego wyciągania kręgosłupa i rozluźniania kręgów
- prowadzenie energii przez kręgosłup
- energetyczne Chi Kung - "Podtrzymywanie Nieba i Ziemi"
- nauka postawy oszukanej
- nauka ruchu "Żuraw rozkładający skrzydła"
- stojąca postawa medytacyjna: podwieszenie głowy / połączenie z Niebem

Małpa - doskonale skoordynowany ruch / umysł elastyczny na zmiany
Małpa to ruchliwe zwierzę. Szybko przemieszcza się z miejsca na miejsce. Przy tak dużej ruchliwości nie traci jednak sił, gdyż taka jest jej natura. Ruch dodaje energii i wzmacnia ciało. Porusza się bez wysiłku korzystając z wrodzonych umiejętności. Aby tak sprawnie się przemieszczać ciało małpy musi być mocne i elastyczne. W takim stanie ciała jej ruchy są wówczas doskonale skoordynowane i zawsze idealnie wykorzystane są wszystkie części ciała. Co sprawia, że małpa tak doskonale potrafi zmieniać położenie i wykorzystywać każdą część ciała w ruchu? Aby to osiągnąć na poziomie ciała konieczny jest elastyczny umysł. Umysł, który w mgnieniu oka potrafi rozpoznać następny ruch i dostosować go do znalezienia stabilności w nowej przestrzeni. Małpa skacząc po gałęziach drzew zawsze wie jak się złapać i co zrobić, by płynnie przemieścić się na kolejną gałąź. A do tego potrzebny jest umysł szybko reagujący na wszelkie zmiany.
Podczas ćwiczeń ruchów Małpy pracujemy nad rozluźnieniem ramion, wzmacnianiem nóg i pracą skrętną tułowia i kończyn. Praktykujemy również połączenie z ziemią jako oznakę stabilności w ruchu. Ćwiczymy umysł, by widział więcej i był bardziej czuły na najdrobniejszą zmianę w ciele, ruchu i otaczającej przestrzeni.
Tego uczymy się w ruchu Małpy. Przemieszczać się w ruchu doskonale skoordynowanym odnajdując stabilność w każdym etapie ruchu. Uczymy się również rozbudzenia umysłu, który szybko reaguje na wszelkie zmiany położenia, by dać Nam szeroki obraz przestrzeni oraz idealne dopasowanie się do istniejącej sytuacji.
W jaki sposób przydadzą Nam się te umiejętności w życiu codziennym? Z pewnością nasze ruchy będą pewniejsze, bardziej połączone i energetyczne. Umysł będzie miękki, przygotowany na każdą sytuację, do której będzie umiał się doskonale dopasować. Będziemy odbierani jako osoby pewne siebie, energetyczne i bystre.

Zakres pracy:
- ćwiczenia rozluźniania ramion
- ćwiczenia wzmacniania nóg
- ćwiczenie głębszych skrętów bioder i tułowia
- energetyczne Chi Kung - "Płynięcie po rzece" i "Lecący Żuraw"
- nauka postawy tylnej
- nauka ruchu "Małpa odpychająca rękę"
- stojąca postawa medytacyjna: wtopienie stóp / połączenie z Ziemią

Modliszka - moc spiralnych ruchów mięśni i stawów / szeroki i otwarty umysł
U Modliszki zaobserwujemy specyficzne przednie kończyny. Potrafią wiele zdziałać, by dostarczyć jej wszystkiego, czego potrzebuje do przeżycia. Dobrze widać pracę stawów i całych kończyn. Z gracją delikatnie przemieszcza się wykorzystując je do swoich celów. Reszta ciała harmonijnie współgra i jest połączona w jedną całość. To zapewnia doskonałe działanie całego układu ruchowego w zjednoczeniu z energią natury.
Ruch Modliszki podczas praktyki Tai Chi wykonujemy wykorzystując ruch rąk połączony z ruchem tułowia. Ręce prowadzone są przez skręt talii zachowując je miękkimi i całkowicie oddanymi pracy ramion. Każdy staw wprawiamy w płynny ruch następujący poprzez wyzwolenie energii z wcześniejszego obszaru ciała. Stawy wyzwalają również ruch skrętny, dzięki czemu mięśnie i ścięgna doświadczają delikatnego kierunku spiralnego, następującego w jedną i w drugą stronę. Dzięki temu energia Chi odżywia mięśnie, stawy i ścięgna dostarczając witalności do całych poruszanych w ten sposób obszarów.
Umysł jest otwarty i zarazem czujny. Z uwagą przesuwamy się obserwując otaczającą nas przestrzeń tak jakbyśmy przeczesywali wysoką trawę. Jesteśmy uwrażliwieni na obecną chwilę poszerzając nasze pole widzenia. Uczymy się wchłaniać więcej obrazów, wiedzy, doświadczeń. Nasz umysł staje się otwarty, baczny i gotowy do przyjęcia wielu nowych doznań i informacji. Gdy tak się stanie zaczniemy przyciągać do siebie to co jest nam potrzebne, tak jak modliszka, która swoimi długimi kończynami chwyta to czego potrzebuje. Na tym etapie rozpoczyna się ekscytująca przygoda.

Zakres pracy:
- ruch spiralny tułowia, wznoszenie energii
- otwieranie stawów rąk w ruchu spiralnym
- ćwiczenia na rozluźnienie kolan
- mocniejsza praca skrętna tułowia
- energetyczne Chi Kung - "Pieczętowanie drzwi"
- nauka postawy półprzysiadu
- nauka ruchu "Modliszka przeczesująca trawę"
- stojąca postawa medytacyjna: prosta linia kręgosłupa / postrzeganie

Wąż - giętkie ciało / opanowanie
W ciele Węża widać przede wszystkim giętkość. Miękkie wijące się ciało stwarza wrażenie jedności. Jest tu również połączenie. Każdy kręg w harmonii połączony jest ze sobą. W ruchu jeden pięknie następuje za poprzednim bez najmniejszych oporów i całe ciało jest elastyczne i zwinne.
My również jesteśmy w stanie upodobnić się do Węża. Poprzez specyficzny ruch i ćwiczenia uwalniamy blokady w kręgosłupie doprowadzając do jego giętkości. Każdy kręg pracuje płynnie w połączeniu z pozostałymi. Rdzeń kręgowy jest wolny od ucisku, dzięki czemu energia może swobodnie wznosić się ku górze dostarczając witalności mózgowi oraz każdej komórce ciała. Giętkość łączy się również z mięśniami i stawami rąk oraz nóg. Wszystkie połączenia są elastyczne i bardzo ruchome. W ruchu każda część porusza się miękko niczym Wąż. Jesteśmy w stanie doprowadzić ciało do poruszania z miękkością, swobodą i lekkością. Możemy poruszać się giętko i elastycznie bez najmniejszych oporów i doświadczeń dyskomfortu.
Wąż posiada również piękną cechę umysłu, jaką jest opanowanie. W swoim ruchu przemieszcza się pewnie i zdecydowanie, zachowując przy tym doskonałą synchronizację. Kontroluje ciało zachowując w każdym etapie ruchu opanowanie. My również naśladując ten sposób ruchu doświadczamy komfortu w każdej pozycji, czy to na dwóch, czy na jednej nodze. Czując każdy element naszego ciała jesteśmy w stanie kontrolować je tak, by stan medytacji nie opuszczał nas w każdym położeniu i etapie ruchu. Doświadczamy wówczas doskonałego połączenia ciała z opanowanym umysłem, dzięki czemu zachowujemy harmonię w każdej sytuacji.

Zakres pracy:
- falowy ruch ciała i rąk
- ćwiczenie kołyski na połączenie ciała
- rozciąganie nóg i odcinka lędźwiowego
- ćwiczenia wzmacniające nogi
- energetyczne Chi Kung - "Dłonie zatapiające się w morzu Chi"
- nauka postawy przysiadu niskiego
- nauka ruchu "Wąż pełznący w dół"
- stojąca postawa medytacyjna: luźne barki, ramiona i dłonie / opanowanie

Czapla - znakomita równowaga ciała / niezmącony spokój umysłu
Dostojnie stoi przy stawie na jednej nodze obserwując co dzieje się wokół. Poczucie równowagi jest tu doskonałe, naturalne. Ustawienie całego ciała sprzyja temu stanowi łącząc się ze spokojnym umysłem. Tak można odebrać Czaplę, gdy widzimy ją w zaroślach spokojnego stawu. Tak samo można również odebrać osobę ćwiczącą Tai Chi.
Równowaga jest wynikiem zwiększonej świadomości ciała osiąganą poprzez praktykę specyficznych ruchów oraz umiejętności ustawienia ciała tak, by kontakt z Ziemią był jak największy. W ruchu poczucie połączenia z energią Ziemi jest bardzo duże, dzięki czemu otrzymujemy od Niej równie dużo. Przejście do każdej postawy odbywa się w wolnym tempie, by poczucie równowagi stawało się czymś naturalnym. Dodatkowo w ruchu myśl skupiona jest na każdym jego fragmencie dążąc do tego, by na każdym etapie równowaga była doskonała.
Za równowagą ciała podąża równowaga umysłu. Ten stan przejawia się w spokoju, harmonii oraz byciu tu i teraz. Umysł, mimo ciągłego ruchu ciała, pozostaje w stanie niezmąconej medytacji doświadczając połączenia z energią NIeba. Osiągamy wspaniałe poczucie odprężenia, relaksacji i oczyszczenia umysłu. Nasz ruch jest w równowadze dzięki harmonii w umyśle. Po tym można poznać dobrego praktyka Tai Chi, który zrozumiał i wplótł w życie ową harmonię.
Gdy dojdziemy do tego stanu wszystko co na zewnątrz będzie odbiciem naszego wnętrza. Jeśli w ciele i umyśle zagości równowaga i harmonia, wówczas świat odpowie tym samym dając nam równie spokojne i dobre życie. Dlatego warto uświadomić sobie oraz przyswoić te umiejętności dla doświadczania dobroci wszystkiego co nas otacza.

Zakres pracy:
- dwukierunkowy, wyciągający ruch tułowia
- ćwiczenia rozluźniania stawów nóg
- ćwiczenia równowagi ciała i umysłu
- energetyczny Chi Kung; "Wschodzące słońce"
- nauka postawy na jednej nodze
- nauka ruchu: "Czapla obserwująca staw"
- stojąca postawa medytacyjna: puszczenie bioder / spokój

Niedźwiedź - rozluźnione i aktywne ciało / umysł zdecydowany i ukierunkowany
Widząc niedźwiedzia zauważymy przede wszystkim ogromną masę i siłę. Wiemy do czego zdolne są jego łapy i ogromne ciało. Jego siła poparta jest wielkością i masywnością. Kiedy spojrzymy na niego podczas ruchu zauważymy jednak, że mimo to potrafi zgrabnie i szybko się przemieszczać. Równie szybkie i zwinne są jego łapy podczas różnych codziennych akcji. Zauważymy coś jeszcze - gdy potrzebuje użyć dużej siły nie używa tylko rąk, lecz daną mu masę swojego ciała. Jego ruch jest płynny i zjednoczony.
W jaki sposób więc można przejąć te cechy do naszego ciała? Podczas ćwiczeń do ruchu przede wszystkim wykorzystujemy całe ciało uaktywniając pracę całego tułowia. Kończyny reagują wówczas na pracę talii. Sama siła nie bierze się więc z rąk, czy nóg, lecz z połączenia ich z tułowiem. Pracujemy na dużych partiach mięśni, dzięki czemu kończyny swobodnie i bez wysiłku podążają za ruchem. Ciało jest rozluźnione i właśnie dzięki temu możemy uaktywnić wszystkie mięśnie oraz sprawić, że ruchy będą jednocześnie energiczne i w miarę potrzeby szybkie. Przy swobodnym i rozluźnionym ciele masa nie jest przeszkodą do dobrego ruchu, a wręcz może i pomóc w “rozbujaniu” ruchu. KIedy widzimy niedźwiedzia uderzającego łapami w drzewo zauważymy jak jego całe ciało jest zaangażowane w ruch. Podobnie i w ćwiczeniach poruszamy się w taki właśnie sposób.
Aby jednak dobrze wykorzystać taki ruch umysł powinien być zdecydowany i ukierunkowany. Każdy etap jest dobrze przemyślany oraz ukierunkowany. Nie ma tu miejsca na wahania. Energia zawsze podąży tam, gdzie skupimy naszą myśl. To właśnie ta myśl jest bardzo ważna dla połączenia tejże masy z obranym kierunkiem. Wówczas ruch płynie w rozluźnieniu, a całe ciało doświadcza doskonałej harmonii z umysłem, który wie gdzie dokładnie je poprowadzić.

Zakres pracy:
- wykorzystanie masy rozluźnionego ciała
- ćwiczenie wyrzucania energii przez dłonie
- ćwiczenie rozluźniania bioder (mniejsze koło)
- opukiwanie i wstrząsanie ciałem
- energetyczne Chi Kung - "Pchanie pięciu żywiołów"
- nauka postawy trzech poziomów
- nauka ruchu: "Niedźwiedź powalający drzewo"

- stojąca postawa medytacyjna: rozluźnienie pleców (skorupa żółwia) / pewność


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz