O sztuce Tai Chi

Tai Chi Chuan to wspaniałe osiągnięcie chińskiej filozofii i kultury. Są to ćwiczenia, których celem jest uaktywnienie wewnętrznej energii Chi i sił życiowych. Elementami tej praktyki są ćwiczenia statyczne oraz płynne ruchy wykonywane w ustalonej kolejności. Każdy ruch ma duże oddziaływanie zdrowotne oraz harmonizujące umysł. Tai Chi jest zestawem ćwiczeń wpływający na każdy aspekt życia.
W Chinach praktyka Tai Chi Chuan jest bardzo powszechna. Codziennie miliony ludzi ćwiczy tą sztukę w parkach i na placach. Sposoby ćwiczeń są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu można zaobserwować podczas ćwiczeń zarówno osoby młode jak i starsze. Spotkać można ludzi ćwiczących formy ręczne, z bronią chińską, kijem czy wachlarzem.
Praktyka i filozofia Tai Chi opiera się na trzech podstawowych zasadach - wzajemnych relacjach energii Yin i Yang, Pięciu Przemianach i przemienności trygramów I Ching. Dzięki tym zasadom system Tai Chi Chuan bazuje na Ośmiu Technikach i Pięciu Kierunkach, które razem tworzą klucz praktyki - Trzynaście Postaw.
Tai Chi Chuan można określić jako kompleksowy zestaw ćwiczeń ruchowo-koncentracyjnych. Dzięki tej praktyce ciało i umysł osiągają idealny stan równowagi i harmonii. Ćwicząca osoba osiąga właściwe krążenie energii. Ruchy wykonywane są przy maksymalnym rozluźnieniu i koncentracji. Elastyczność podejścia treningowego pozwala osobom w każdym wieku poznawać tą sztukę.

Zarys historyczny
Według legendy, system Tai Chi Chuan został stworzony przez Mistrza Chang San-Fenga. Jedna z opowieści głosi, że inspiracją była podpatrzona walka ptaka z wężem. Mistrz przebywając na górze Wu Tang usłyszał głośne odgłosy, które okazały się dźwiękami walki między dwoma stworzeniami.
Ujrzawszy węża w płynnym ruchu, zrozumiał, że miękkość ma przewagę nad twardością. Tak powstał system oparty na pracy wewnętrznej, charakteryzujący się elastycznością i miękkością ciała. Był to system przeciwstawny do zewnętrznego Wu Shu, gdzie nacisk kładzie się na kondycję i siłę.
W starożytnych Chinach rozwój Tai Chi Chuan ukierunkowany był między innymi na cel osiągnięcia nieśmiertelności oraz mistrzostwa w sztuce walki. Oba te aspekty miały silny wpływ na kształtowanie się możliwości tej sztuki. Studiowanie Tai Chi Chuan doprowadziło do wypracowania znakomitych technik zdrowotnych oraz bojowych. Zastosowanie skrajnej miękkości okazało się trafnym kierunkiem dla wielu osiągnięć w transformacji ciała.
Tradycją chińską było przekazywanie sekretu swej sztuki jedynie najbardziej zaufanemu uczniowi (był to przeważnie najstarszy syn). Spowodowane to było ogromną dbałością o czystość przekazu. Z pokolenia na pokolenie sekrety technik otrzymywali tylko nieliczni. Sytuacja zmieniła się wyraźnie w obecnych czasach, gdzie każdy ma możliwość nauczenia się składników wypracowanych przez setki lat.
Styl Yang, którego nauczamy jest najbardziej rozpowszechnionym stylem Tai Chi na świecie. Historia jego powstania jest bardzo ciekawa. Ogólnie można powiedzieć, że wiele zewnętrznych elementów zostało zaczerpniętych od rodziny Chen, jednakże wypracowanie wewnętrznych technik jest przypisywane twórcy stylu Yang - Yang Luchanowi

Wpływ zdrowotny
Tai Chi Chuan jest doskonałym systemem zdrowotnym. Pozytywne rezultaty ćwiczącego następują w niesamowity sposób. Praktykanci stają się bardziej sprawni i silni fizycznie oraz psychicznie. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że Tai Chi pozytywnie wpływa na przemianę ciała fizycznego jak i umysłu.
Głównym kierunkiem w systemie Tai Chi jest praca z prostym kręgosłupem i rozluźnionym ciałem. Duża koncentracja na tych elementach zapewnia uzyskanie prostej postawy, poprawę stanu kręgosłupa oraz większej elastyczności mięśni tułowia i pleców. Ograniczenia ruchowe zmniejszają się w szybkim tempie, ponieważ ćwiczenia te uaktywniają pracę rejonów ciała nie używanych przez wiele lat. System Tai Chi przywraca prawidłową ruchliwość wszystkich stawów.
Tai Chi rozwija również część umysłową ćwiczącego. Poprzez rozluźnienie i miękkość praktykant osiąga stan relaksu, komfortu psychicznego i pogodnego umysłu. Dzięki temu jest cały czas zrównoważony emocjonalnie. Jest to o tyle ważne, iż według medycyny chińskiej wszystkie choroby mają swój początek w umyśle. Dlatego doprowadzenie umysłu do stanu równowagi jest jednym z kluczowych celów praktyki Tai Chi Chuan.
Tai Chi jest dla tych, którzy chcą poprawić stan sprawności ruchowej i funkcjonowania narządów wewnętrznych na długie lata. Sztuka Tai Chi jest na tyle elastyczna, że każdy może dostosować ćwiczenia do własnych możliwości oraz praktykować pod kątem uzyskania założonych celów. Dzięki stosowaniu elastycznej siły Tai Chi ma potężne działanie dla zdrowia i długowieczności.
Tai Chi pozytywnie wpływa na rozwój poczucia własnej wartości, wiary we własne siły, poszerzenie samoświadomości, ogólnie zdrowie psychiczne. Wspomaga również rozluźnienie ciała, większa wymianę tlenową poprzez pogłębienie oddechu, polepsza przemianę materii, harmonizuje wagę ciała, zmniejsza uzależnienie od nałogów oraz wzmaga ogólną kondycję psychofizyczną.

Równowaga i harmonia
Tai Chi ma duży wpływ na zharmonizowanie ciała i umysłu. Ćwicząc formy Tai Chi odczuwamy odprężenie i odpoczynek. Dzięki delikatnym ruchom ćwiczący jest rozluźniony, a wszelkie napięcia ustępują. Ucząc się miękkości w ruchu wprowadzamy umysł w stan relaksu. Harmonia ciała obejmuje każdy narząd i organ oraz funkcje jakie pełnią w organizmie. Umysł osiąga stan spokoju i niewzruszonej równowagi.
Poprzez ćwiczenia Tai Chi wiele negatywnych emocji zostaje uspokojonych, a pozytywne wzmacniają się. Człowiek staje się spokojniejszy i bardziej otwarty na innych. Spokój umysłu w widoczny sposób odzwierciedla się w postrzeganiu i kreowaniu rzeczywistości. Zgodnie z zasadą "jaki umysł, takie życie", dzięki osiągnięciu harmonii potrafimy żyć w szczęściu.
Harmonia i równowaga ciała zapewnia prawidłowe funkcjonowanie fizyczne i fizjologiczne. Człowiek wraz z ćwiczeniami staje się coraz bardziej sprawny i silny. Do późnej starości odczuwa witalność na skutek magazynowania i rozprowadzania energii po całym ciele. Stałe ćwiczenia zapewniają sprawne życie do późnej starości. Harmonia w Tai Chi obejmuje każdy aspekt naszego życia. Wszystko w nas jak i wokół zostaje zrównoważone, a osoby z zewnątrz wyraźnie dostrzegają pozytywne zmiany, jakie w nas następują.

Sztuka walki
Tai Chi jest efektywną sztuką walki. Każdy ruch formy jest bojową aplikacją wykorzystywaną podczas konfrontacji. Forma Tai Chi jako narzędzie do poznania zróżnicowanych możliwości walki daje niezliczone warianty aktywnej samoobrony.
W klasykach napisane jest, że najlepszą formą walki jest powstrzymanie jej. Każda walka tak
naprawdę rozpoczyna się na poziomie psychicznym, a jej fizyczny wyraz jest tylko zewnętrznym dokończeniem tych poprzednich zmagań. Dlatego wprawny sztukmistrz w większości sytuacji potrafi zakończyć walkę jeszcze zanim się zacznie. W sztuce walki Tai Chi uczymy się jednocześnie doskonałości zrównoważonego umysłu jak i zewnętrznych ciosów i chwytów. Dlatego tylko droga poznania obu aspektów sztuki daje możliwość całościowego zrozumienia.

Społeczność
Poznawanie Tai Chi to również kontakt z innymi osobami, uczęszczającymi na zajęcia. Dzięki uczestniczeniu w treningach można poznać wielu wspaniałych i interesujących ludzi. Dzięki
temu tworzy się pewnego rodzaju społeczność Tai Chi, w której można znaleźć przyjaźń, wzajemny szacunek, wspólny cel i miłą atmosferę. Dodatkowo część ćwiczeń Tai Chi wykonuje się z drugą osobą, co pogłębia relacje z innymi ludźmi. W praktyce Tui Schou również ćwicząc z partnerem uczymy się wyczuwać energię oraz najmniejszą zmianę w ciele. To mocne skupienie sprzyja rozwojowi medytacji, równoważy umysł i zgłębia zrozumienie wzajemnych zależności pomiędzy wszystkimi ludźmi. Życie w społeczności Tai Chi odbywa się w szczerych i otwartych relacjach, co ważne jest dla równowagi psychicznej w dzisiejszych czasach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz